Wczytywanie...Gabinetu....
Schemat szczepień kota:
6 - 8 tydzień życia: Panleukopenia, Herpeswiroza, Kaliciwiroza
10 - 12 tydzień życia: Panleukopenia, Herpeswiroza, Kaliciwiroza, Chlamydioza
13 - 14 tydzień życia: Panleukopenia, Herpeswiroza, Kaliciwiroza, Chlamydioza, wścieklizna
Od ósmego tygodnia życia można kota zaszczepić przeciwko wirusowi białaczki. Nie jest to wymagane szczepienie, przed nim należy wykonać test czy kot nie jest już nosicielem tego wirusa. Szczepimy tylko zwierzęta z testem negatywnym.
*Panleukopenia: (P) Zakaźne zapalenie jelit u kotów. Zakaźna, wysokie zaraźliwa wirusowa choroba. Przebiega z objawami ze strony układu pokarmowego, jej objawy to: wymioty, silna wodnista biegunka, z czasem krwista, silne osłabienie, apatia, słabość.
*Kaliciwiroza:(C) Jest to choroba wirusowa przenoszą się przez wirusa z rodziny Kalicivirus. Jest to wirus, który powoduje występowanie kociego kataru, który jest również bardzo zaraźliwy. Jeden kot w populacji ma koci katar - następne też będą go miały w mniejszym lub większym stopniu. Zarazić może się kot w każdym wieku. Objawy są głównie z górnych dróg oddechowych, zatkany nos, wydzielina ropna, surowicza lub krwista z nosa oraz spojówek, napuchnięte spojówki, zapalenie ich, słyszalne “charczenie” podczas oddychania. Później dochodzi do nadkażeń bakteryjnych co może nam powodować objawy z innych układów.
*Herpeswiroza: (R, H) FHV-1, wirus ten wywołuje ostre zapalenie jamy nosowej, krtani oraz tchawicy. Główne objawy u kociąt to kaszel. U dorosłych kotów może powodować przewlekłe zapalenie spojówek lub nawracające wrzody rogówki. Dodatkowo Herpeswirus “przesiaduje” w gardle co może powodować do jego opuchnięcia oraz licznych nadżerek (również w jamie ustnej) czy przebarwień i owrzodzeń.
*Chlamydia: (CH) Bakteria wywołująca zapalenie spojówek u kotów w każdym wieku. Objawy to wypływy z oczu (surowicze, krwiste, ropne) regularne nadmierne mruganie jak mrużenie oczu. Zapalenie spojówek, opuchnięcie powiek. Często zakażenie to jest łączone z powyższym kocim katarem. Leczeniem jest antybiotykoterapia w postaci tabletek przyjmowanych ogólnie oraz miejscowo w postac kropel do oczu. Warto również wykonać wymaz ze spojówki by sprawdzić czy nie doszło do dodatkowego nadkażenia inną bakterią.
*Białaczka kocia: (FeLV) Odpowiedzialny za nią jest Retrowirus, FeLV może być przenoszone z zakażonych kotów na zdrowe koty podczas kontaktu ślina - krew, co jest bardzo częste u niekastrowanych kotów, które walczą o swoje terytorium i o samicę. W okresie wiosennym większość naszych pacjentów są to pogryzione lub poranione, niekastrowane samce. Do zakażenia również dochodzi kiedy matka czyści swoje potomstwo. Objawy białaczki nasilają się powoli i stopniowo, objawy są bardzo nieswoiste.