You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Wczytywanie...Gabinetu....

Szczepienia psa

  • 16-12-2022, 8:49

Schemat szczepienia psa:
6 - 8 tydzień życia: Nosówka, Parwowiroza
10 - 12 tydzień życia: Nosówka, Parwowiroza, Choroba Rubartha, Kaszel kenelowy
12 - 16 tydzień życia: Nosówka, Parwowiroza, Choroba Rubartha, Kaszel kenelowy i wścieklizna



*Parwowiroza: (P) Jest to wirus, który żeruje w układzie pokarmowym, głównie w jelitach uszkadzają kosmki jelitowe. Wirus o wysokiej zjadliwości i śmiertelności. 1 gram kału psa chorującego na parwowirozę może zarazić kolejne milion psów!! Nie ma specyficznego lekarstwa na tą chorobę. Jedynym leczeniem jest kroplówka dożylna najlepiej przez 24 godziny na dobę, antybiotyki by nie doszło do nadkażeń bakteryjnych i czas na rekonwalescencję. Objawia się osłabieniem, wymiotami, z początku biegunką a potem krwistą biegunką. Ma ona bardzo specyficzny zapach, więc lekarze często po samym zapachu są naprowadzeni na to by zrobić testy aby potwierdzić tą chorobę.

*Nosówka: (D) Choroba wirusowa psów uważana wraz z parwowirozą do najniebezpieczniejszych chorób o wysokiej śmiertelności Zachorować mogą psy w każdym wieku. Objawy najczęściej są ukazane z górnych dróg oddechowych. Nieżyt nosa, wypływ ze spojówek, wypływ z nosa (surowiczy, krwisty, ropny) Leczenie jest podobne jak w przypadku wyżej wymienionej choroby. Zwalczanie aktualnych infekcji i pilnowanie by nie doszło do kolejnych nadkażeń bakteryjnych.

*Choroba Rubartha:(H) Inaczej zakaźne zapalenie wątroby. Choroba wirusowa przebiegająca z objawami żółtaczki oraz zapalenia wątroby. Postać nadostra cechuje się 100% śmiertelnością. Postać ostra objawia się zwiększonym obrysem brzucha, wymiotami, biegunką, bólami brzucha, zdarzają się wybroczyny. Postać przewlekła polega na długotrwałym zapaleniu wątroby z dość łagodnie przechodzącymi infekcjami.

*Kaszel kenelowy: (PI) Parainfluenza lub bordatella. Zakaźne zapalenie tchawicy, oskrzeli, górnych dróg oddechowy. Chorobę tą wywołują bakterie i wirusy, najczęścej Adenowirusy typu drugiego. Bakteria Bordatella przylega do rzęsek nabłonka układu oddechowego i blokuje je co w dłuższym okresie czasu uniemożliwia oczyszczanie dróg oddechowych co sprzyja infekcjom. Psy zarażają się drogą wziewną lub kropelkową. Od zarażenia do objawów mija średnio od 3 do 10 dni. Zaczyna się brak apetytu, apatia. Później gorączka, wodnisty wyciek z nosa i spojówek, suchy i gwałtowny kaszel, który prowadzi do odruchów wymiotnych.

*Wścieklizna: (R) Choroba bezwzględnie śmiertelna, zwalczana z urzędu. Rezerwuarem stanowią ssaki dzikie i domowe (lisy, borsuki, nietoperze) Z miejsca ukąszenia przez takie zwierze wirus trafia do komórek mięśni szkieletowych gdzie się namnaża. Wędruje do rdzenia kręgowego, później do istoty szarej w mózgu gdzie ulega replikacji. Wirus ten atakuje komórki układu nerwowego, przebieg u wszystkich gatunków jest podobny. Drgawki, ślinienie, wodowstręt, konwulsje, arytmia serca, hiperwentylacja, światłowstręt, torsje, halucynacje, bóle mięśni, gorączka. Śmierć następuje tydzień od zarażenia. Dotychczas nie wynaleziono leku na tą chorobę. Póki nie wystąpiły objawy podejmuje się próbę uodparniania bierno-czynnego polegającym na podawaniu antytoksyn i serii szczepionki. Szacuje się, że rocznie z powodu wścieklizny umiera około 60 tysięcy osób. W przypadku pokąsania przez obce zwierzę człowieka natychmiast podaje się antytoksyny oraz szczepionki, a pies czy kot poddawany jest obserwacji. Obserwacja jest to wizyta u lekarza weterynarii wyznaczonego przez Państwowy Inspektorat Weterynaryjny odbywające się 5, 10 oraz 15 dni po ugryzieniu.